DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Patron naší lóže

Jacob Joseph Joepseri - patron lóže (autor: Dov)

Veškeré prameny prozatím mlčí o působnosti jakéholiv alchymisty v Jihlavě. Z mnoha důvodů se ovšem domnívám, že tu ve své době určitě nějaký působil. 1, Královské město jedno z největších; 2, přítomnost stříbrných dolů a práce s kovy; 3, přední místo v právní oblasti (vrchní soud); 4, tiskárna a výrobna papíru. Nicméně jsem při svém pátrání nalezl člověka, který je horkým kandidátem. Jakuba Josefa Jepseriho. Níže viz životopis.

Na pozemku kostela sv. Jakuba bylo nalezeno mnoho náhrobků z dřívěji zrušeného hřbitova, který se rozprostíral kolem kostela. Jeden z nich patřil i panu Jepserimu.

------------------------------------------------------

NK 69
Marzy :  No. 55
Jméno :  Jacob Joseph JOEPSER
Rozměr :  80 x 184 cm
Materiál :  žula
Popis :  Obdélníková deska bez rámu. Na přední straně v horní polovině nečitelný rytý čtrnáctiřádkový nápis. V dolní třetině v kruhové sníženině reliéfně částečně čitelný znak.

Text :  (rekonstrukce podle Marzyho)
D.T.O.M
HIC JACET
PER QUEM PLU
RIMI
PRAEN. AC EXC.DUUS. JACOB
JOS. JÖPSERI, PHIL. ET
MED. DOCTOR EQUES AV.
ET COMES PALAT. PER
DISTRICTU IGLAU PHYSICUS
OBIIT 1695, AETATIS 68
ABI VIATOR
TOTUS NON INTERIIT
VIXIT PARS EJUS IM LIBRIS
ET PARS IN LIBERIS.

Překlad :  Deo Ter Optimo Maximo. Zde leží ten, díky němuž ještě mnozí nezemřeli (zde neleží) – Slavný a znamenitě pověstný pán Jakob Jos. Jöpseri, doktor filozofie a lékařství, zlatý jezdec (rytíř), vysoký úředník (majordomus), fyzik pro kraj jihlavský. Zemřel v roce 1695 ve věku 68 let. Postůj poutníku! Zcela nezemřel, dílem zůstal živý v knihách, dílem v dětech.

Prosopografie :
Jakub Josef Joepser (Jöpseri, Jepser apod.), nositel čestných titulů „eques auratus“ a „comes palatinus“, se narodil v r. 1627 v Horní Falci, ale dětství prožil v jižních Čechách na českokrumlovském panství Eggenberků. Humanitní a lékařské vzdělání získal na několika univerzitách (Montpellier, Bologna, Ingolstadt aj.), což mu umožnilo stát se lékařem v Českém Krumlově. Nejpozději od r. 1658 již pracoval na Moravě a patrně od r. 1661 byl usazen v Jihlavě. Avšak zemským lékařem pro jihlavský kraj byl jmenován císařem teprve 16. 10. 1676. Jihlavě pak zůstal věrný až do své smrti 12. 7. 1695. Ve vědecké oblasti vynikl jako odborník v oblasti prodloužení života. Joepserovou stěžejní teoretickou prací bylo dílo „Isagoge seu Manuductio ad vitam longiorem etc.“ vydané roku 1680 v Norimberku. V jeho lékařském poslání pokračoval i syn Josef (1672 – 1732), člen jezuitského řádu.
Znak: na náhrobníku je v barokním štítu uprostřed orámovaný oválný štítek s osmicípou hvězdou. Na horním okraji štítu položená otevřená přilba s točenicí, v klenotu tři supí hlavy (2+1). Barvy neznámé (znak neověřen).

ZDROJ: http://encyklopedie.brna.cz/home-mmj/?acc=profil_nalezu&load=573

----------------------------------


Titul knihy:
Isagoge seu manuductio ad vitam longiorem: variis, de tuenda, reparandaque valetudine, dissertationibus illustrata & selectis, tum veterum, tum recentiorum medicorum scitis placitisque stabilita ...

Autor
Jacobus Josephus Joepserius (Joepserus, Jöpser)
(Phil. et Medic. doct. Jurato Marcomaniae Physico per Districtum Echinopolitanum)

Vydavatel
Endter, 1680

Zdroj originálu:
Rakouská národní knihovna

Digitalizováno
19. březen 2014

Délka
Počet stran: 688

---------------------------------------

obsahuje:
Ode
Joannes Ernestus Kautzman (Pharmacopoeus Echinopolitanus)

-------------------------------------

http://www.worldcat.org/title/isagoge-seu-manuductio-ad-vitam-longiorem-variis-de-tuenda-reparandaque-valetudine-dissertationibus-illustrata-et-selectis-tum-veterum-tum-recentiorum-medicorum-scitis-placitisque-stabilita/oclc/27090725/editions?referer=di&editionsView=true

https://books.google.cz/books?id=k0hCAAAAcAAJ&printsec=frontcover&dq=inauthor:%22Jacob+Joseph+J%C3%B6pser%22&hl=cs&sa=X&ei=2piHVMWeM-uP7AammIDoDw&ved=0CCEQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

-----------------------------------

Naopak, později lékařské autoři tendenci varovat před škodlivými účinky hněvu na fyzické zdraví. Například Álvarez de Miraval (d. 1598) vychází z pravomoci Avicenna zdůraznit, že hněv může způsobit bušení srdce a srdeční choroby, a odkazuje na Averroes v poznamenat, že to může také lidi plivat nebo kašel krev a produkovat prchavé horečky a epilepsie , Jacob Joseph Joepser (d. 1695), naznačuje, že to může také vyvolat akutní bolest v mužských pohlavních orgánů, mrtvice a ochrnutí. Přes takové varování, víra v terapeutickém použití hněvu při jednání s chladnými chorobami Zdá se, že přežil do konce 18. století, kdy populární zdravotní autor William Corp (d. 1790) uznávají přínosy hněvu v podmínkách, jako je ochrnutí a přerušovaný horečky.

Dne 5. 7. 2016 se dalším patronem naší lóže stal Zdeněk Neubauer.

Byl přijat za duchovního patrona.

 

Prof.

 

obr

 

https://www.respekt.cz/spolecnost/smrt-meho-proroka